Pinigų plovimo prevencija

Kas yra pinigų plovimo prevencija?

Pinigų plovimas – tai veiksmai, kuriais yra siekiama įteisinti nusikalstamu būdu įgytus pinigus ir kitą turtą arba nuslėpti jų kilmę. Tokius veiksmus dažniausiai atlieka narkotikų prekeiviai, organizuotos nusikaltėlių grupuotės, teroristai, elektroninėje erdvėje veikiantys nusikaltėliai, mokesčių grobstytojai, korumpuoti valdininkai ir su jais susiję asmenys.
Pinigų plovimo prevencija – atitinkamų priemonių įgyvendinimas, kuriomis siekiama užkirsti kelią šiai neteisėtai veiklai.
Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonės, kurias taiko finansų įstaiga:

  • “Pažink savo klientą” procedūra;
  • Kliento tapatybės nustatymo procedūra;
  • Nuolatinė kliento dalykinių santykių stebėsena;
  • Įtartinų operacijų nustatymas ir stabdymas.

Kodėl renkami duomenys?

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymu, finansinė įstaiga privalo stebėti ir pranešti apie įtartinas operacijas atsakingoms institucijoms, todėl turi reikalauti duomenų kiekvieną kartą kilus įtarimui, jog atliekama ar gali būti atlikta neteisėta veika. Mokėjimo paslaugas teikiančios įmonės vadovaujasi principu „Pažink savo klientą“. Šio principo įgyvendinimas padeda užkirsti kelią pinigų plovimui, apsaugoti klientus nuo sukčiavimo atvejų.

Todėl visi renkami duomenys apie klientą ir jo vykdomą veiklą renkami ir naudojami tik šiuo tikslu. Paysera saugo visą kliento pateiktą konfidencialią informaciją, gautą dalykinių santykių metu.

Ar mokėjimo paslaugas teikiančios įstaigos tinkamai atlieka prevenciją, tikrina prižiūrinčios institucijos – Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos bankas.

Kokių veiksmų imasi Paysera?

Kai kyla klausimų dėl kliento vykdomų mokėjimų, kliento prašoma pateikti duomenis (sutartis, sąskaitas faktūras ar kitus dokumentus) apie mokėjimus ir susijusius sandorius, taip siekiant išsiaiškinti mokėjimo tikslą ir lėšų kilmę.

Visos mokėjimo paslaugas teikiančios įstaigos bei jas prižiūrinčios institucijos vieningai laikosi šių principų ir tarpusavyje bendradarbiauja siekdamos to paties tikslo – užtikrinti visuomenės gerovę.

Ar mano pateikti duomenys bus saugūs?

Paysera užtikrina, jog pateikti duomenys bus naudojami tik įstatymo apibrėžtose ribose. Be duomenų saugumo užtikrinamas ir kliento konfidencialumas, laikantis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų bei Privatumo politikos nuostatų. Pats klientas taip pat turi saugoti savo asmens duomenis ir jų neatskleisti kitiems asmenims.

Kas nutiks, jei nesutiksiu pateikti duomenų ar pateiksiu klaidingą informaciją?

Jei klientas atsisako pateikti prašomus asmeninius duomenis ar informaciją apie vykdomą veiklą, tikruosius naudos gavėjus, lėšų kilmę ar pateikia klaidingus arba melagingus duomenis, Paysera privalo reaguoti į tokius įtarimą keliančius veiksmus ir apie tai informuoti atsakingas institucijas. Taip pat, vadovaujantis Bendraja mokėjimo paslaugų sutartimi, gali būti nuspręsta sustabdyti asmens ar įmonės atliekamas operacijas ar net nutraukti visus dalykinius santykius su tokiu klientu.